Wiszący kosz to znakomita alternatywa dla innych mebli ogrodowych. Zapewnia on jednocześnie komfort siedzenia podobny do tego, który gwarantuje zwykły, miękki fotel, jak i posiada funkcję bujania, która sprzyja dodatkowej rekreacji.
Dzięki wiszącemu koszowi ogrodowemu można się unieść ponad ziemię, oderwać od trosk i wyciszyć. Taka funkcja wymaga tego, by wiszące kosze ogrodowe były wykonywane w odpowiedni sposób.
Materiały służące do wykonywania wiszących koszy ogrodowych
Jak wykonuje się wiszące kosze ogrodowe? Zaczynając od materiałów, opcji jest kilka. Najczęściej jednak meble te wykonuje się z wikliny, czyli z młodych pędów wierzb. Wiklina po pierwsze jest elastycznym materiałem, który łatwo poddaje się kształtowaniu w pożądaną formę, a po drugie jest miękka, dzięki czemu zapewnia wygodę. Istnieją jednak także alternatywy wobec wikliny, przy czym przeważnie i tak są to jakiegoś rodzaju pędy. Mogą być to pędy bambusa, a mogą być to pędy drzew tropikalnych, czyli liany. Wykonany z nich materiał nazywa się rattanem. Istnieje jednak także i syntetyczny odpowiednik rattanu, czyli technorattan.
Konstrukcje wiszących koszy ogrodowych
Służące do konstrukcji wiszących koszy ogrodowych pędy to jednak nie jedyny element budowy tego rodzaju mebli. Pędy muszą być bowiem na czymś zamocowane. W przypadku wiszących koszy ogrodowych częścią, na której mocuje się pędy, może być na przykład stalowy pręt. Zapewnia on całej konstrukcji spójność oraz wytrzymałość. Całość wiszącego kosza ogrodowego może być zaś opleciona taśmą z juty – tkaniny o splocie płóciennym, która wytwarzana jest z rośliny o tej samej nazwie, z juty.
Celem zabiegów związanych z wykonywaniem wiszących koszy ogrodowych jest przede wszystkim to, aby meble te były wygodne i bezpieczne w użytkowaniu. Dlatego ważne są również ich wymiary. Każdy wiszący kosz ogrodowy powinien mieć określone przeznaczenie. Musi być jasne, czy nadaje się on dla jednej osoby, czy dla dwóch. Istotna jest również ekologiczność i estetyka kosza. Jako że stanowi on część ogrodu, ważne jest to, by wkomponowywał się w otoczenie zarówno z uwagi na naturalność, jak i z uwagi na wygląd.