Aktualności

Jak dbać o fotele wiklinowe?

Dodano: 1 grudnia 2020

Wiklina, czyli nasz rodzimy, krajowy rattan wykorzystywany jest w meblarstwie od wieków. Od rattanu, a nawet rotangu różni się tym, że użytkując produkty wykonane z wikliny, zda się słyszeć charakterystyczne skrzypienie, trzeszczenie mebli wiklinowych. Wizualnie jednak te dwa materiały są do siebie zbliżone i wyglądem, i trwałością oraz wytrzymałością mimo lekkiej konstrukcji. Meble z wikliny spotykane są często jako elementy dekoracyjne mieszkań, łazienek, kuchni, a także jako bibeloty podnoszące walory estetyczne, wizualne pomieszczeń. Do jednych z częściej wykorzystywanych w aranżacji wnętrze elementów z wikliny zaliczyć można kosze na bieliznę, stojaki na prasę, parasole czy kufry i skrzynie. Choć meble wiklinowe mają dużo w sobie uroku, chcąc cieszyć się ich niebanalnym wyglądem, elegancją i stylem należy odpowiednio je pielęgnować.

Jak pielęgnować meble wiklinowe?

Meble wiklinowe można myć przy użyciu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Przecierając meble z wikliny, trzeba pamiętać o ocenie wizualnej całego mebla. Należy przyglądać się, czy czasem niepotrzebne jest wykonanie większych prac mających na celu regenerację powłoki lakierniczej, czy też uszczelniającej. Do mycia mebli wiklinowych najlepiej używać wody z amoniakiem i solą, w proporcji litr ciepłej wody 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczkę soli lub wody i kwasku cytrynowego (łyżeczka kwasku na litr wody). Dobra będzie również mieszanka wody utlenionej lub ocet (w proporcjach 1 łyżka płynu na litr wody). Jeśli zabieramy się za czyszczenie mebli wiklinowych umieszczonych na werandach, ogrodach dobrze jest przed zmoczeniem ściereczką konstrukcji, oczyścić mebel wiklinowy z zabrudzeń używając do tego celu szczotki ryżowej.

Jak konserwować i naprawiać?

Myjąc meble i akcesoria wiklinowe, trzeba pamiętać, aby nie myć ich poprzez zarzucenie bezpośrednio w wodzie. Mebli tych nie można też za mocno przesuszać, należy stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, chroniące meble przed wysuszeniem. Służy do tego celu albo olejek lniany albo oliwę z oliwek. Zabieg pielęgnacyjny dobrze jest powtarzać dwa razy w ciągu roku. Jeśli zdarzy się wypadek, niewielkie zadrapania można usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym, szczotką ryżowa albo klejem i gwoździkami oraz kolorowym lakierem do drewna. Ważne, aby były to preparaty elastyczne, które nie będą pękać od słońca, czy też podczas ich użytkowania. W przypadku mebli ogrodowych dobrym pomysłem będzie okresowe potraktowanie mebli lakierem z jeszcze jednego powodu, Czynności te pozwolą zabezpieczyć wiklinę przed pleśnią, na którą narażone są meble wiklinowe na tarasie, czy podjeździe.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o wiszące fotele drewniane zimą?

Właściciele ...

Czytaj więcej

Do jakich ogrodów będą pasować wiszące fotele drewniane?

Przydomowy ogród to ...

Czytaj więcej

Jakie meble kupić do ogrodu?

Właściciele ...

Czytaj więcej

Jak działa ekologiczny grill jednorazowy?

Ekologiczny grill jednorazowy ...

Czytaj więcej
Copyright 2020 © All rights reserved. | Grill-Box | Polityka prywatności