Wiklina, czyli nasz rodzimy, krajowy rattan wykorzystywany jest w meblarstwie od wieków. Od rattanu, a nawet rotangu różni się tym, że użytkując produkty wykonane z wikliny, zda się słyszeć charakterystyczne skrzypienie, trzeszczenie mebli wiklinowych.

Wizualnie jednak te dwa materiały są do siebie zbliżone i wyglądem, i trwałością oraz wytrzymałością mimo lekkiej konstrukcji. Meble z wikliny spotykane są często jako elementy dekoracyjne mieszkań, łazienek, kuchni, a także jako bibeloty podnoszące walory estetyczne, wizualne pomieszczeń. Do jednych z częściej wykorzystywanych w aranżacji wnętrze elementów z wikliny zaliczyć można kosze na bieliznę, stojaki na prasę, parasole czy kufry i skrzynie. Choć meble wiklinowe mają dużo w sobie uroku, chcąc cieszyć się ich niebanalnym wyglądem, elegancją i stylem należy odpowiednio je pielęgnować.

Jak pielęgnować meble wiklinowe?

Meble wiklinowe można myć przy użyciu wody z octem lub kwaskiem cytrynowym. Przecierając meble z wikliny, trzeba pamiętać o ocenie wizualnej całego mebla. Należy przyglądać się, czy czasem niepotrzebne jest wykonanie większych prac mających na celu regenerację powłoki lakierniczej, czy też uszczelniającej. Do mycia mebli wiklinowych najlepiej używać wody z amoniakiem i solą, w proporcji litr ciepłej wody 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczkę soli lub wody i kwasku cytrynowego (łyżeczka kwasku na litr wody). Dobra będzie również mieszanka wody utlenionej lub ocet (w proporcjach 1 łyżka płynu na litr wody). Jeśli zabieramy się za czyszczenie mebli wiklinowych umieszczonych na werandach, ogrodach dobrze jest przed zmoczeniem ściereczką konstrukcji, oczyścić mebel wiklinowy z zabrudzeń używając do tego celu szczotki ryżowej.

Jak konserwować i naprawiać?

Myjąc meble i akcesoria wiklinowe, trzeba pamiętać, aby nie myć ich poprzez zarzucenie bezpośrednio w wodzie. Mebli tych nie można też za mocno przesuszać, należy stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, chroniące meble przed wysuszeniem. Służy do tego celu albo olejek lniany albo oliwę z oliwek. Zabieg pielęgnacyjny dobrze jest powtarzać dwa razy w ciągu roku. Jeśli zdarzy się wypadek, niewielkie zadrapania można usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym, szczotką ryżowa albo klejem i gwoździkami oraz kolorowym lakierem do drewna. Ważne, aby były to preparaty elastyczne, które nie będą pękać od słońca, czy też podczas ich użytkowania. W przypadku mebli ogrodowych dobrym pomysłem będzie okresowe potraktowanie mebli lakierem z jeszcze jednego powodu, Czynności te pozwolą zabezpieczyć wiklinę przed pleśnią, na którą narażone są meble wiklinowe na tarasie, czy podjeździe.